Sağlıklı Beslenme

Asit – Baz (Alkali) Dengesi Nedir?

İlk defa 1907’de doktor William Howard Hay’in ileri sürdüğü alkali beslenmenin önemi günümüzde daha iyi anlaşılmaya başlanmıştır.

Besinler, genellikle, metabolize edildikten sonra vücutta bıraktıkları çökeltiye bağlı olarak, asit ya da alkalin bazlı olmak üzere iki kategoride sınıflandırılırlar. Aslında, alkalin ve asidik gıdaların dengede olduğu bir orta yol bulmak için çalışmak muhtemelen daha sağlıklıdır. Vücut gereğinden çok alkalin ya da asidik olursa, çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Vücudumuz, kanı dengede tutabilmek adına gerekli olan bir mekanizmaya sahiptir. Bu mekanizma, kanı korur; bazen de dokularımız yararına iş görür. Kanın pH derecesini 7.35-7.45 aralığında tutabilmek için kemiklerimiz alkali minerallerin kana karışmasını sağlayarak fazla proteinin yol açtığı asitli atıkları dengelemeye çalışır. Asitli atıklar böbrekler ve idrar yoluyla vücuttan atılırlar. Akciğerler ise alkali olan oksijeni alıp, asit olan karbondioksiti verirler.

Dokular fazla asidik olduğunda organlar, sindirim, deri bütünlüğü, gibi önemli sistemlerde arızalar görülebilir. Kanda asit maddelerin artışı asidoz olarak ifade edilir. Beden sıvıları çok alkali olduğunda da, alkaloz durumu meydana gelir.

Tüm asidik gıdaların bizim için kötü olduğu yaygın bir kavram hatasıdır. Bir çok meyve asidiktir, ama bu tüketilmemesi gerektiği anlamına gelmez, sadece kişinin diyetinin asit ve alkalin dengesine sahip olması anlamını taşır. Alkalin diyeti ile ilgili çoğu otorite, %80 alkalin, %20 asidik besinleri tüketmemizi önerir.

Vücudun gündelik aktiviteleri asit üretir. Şeker, alkol ve kafein gibi uyaranlar asit üretimini arttırır. Bu durum gündelik yaşamda egzersiz ile desteklenmez ise dikkat eksikliği, stres vb. Sonuçlar doğrur. Bu asitlerin vücudun üretemediği alkali mineraller ile nötralize edilmesi gerekmektedir. Taze meyve ve sebze, kuru meyveler bu dengelemede önemli işlevler üstlenir.

Bu dengelenmeme oluşmadığında eklem, bağdoku ve kaslarda birikimi ile zaman içinde yaşam tarzımızı kısıtlayan astım, gut ya da romatizma gibi hastalıklar oluşur.
pH 0 ile 14 arasındaki değerlerde ölçümlenir. 0 son derece asidik anlamındadır. 7 dengeli 14 ise çok alkali anlamındadır. Çok küçük farklılıklar olmasına rağmen kanımız 7 pH değerine sahiptir. Buradaki sapmalar vücudu hastalıklara açık hale getirir.

Sağlıklı Beslenme için Bilmem Gerekenler

Gıdalar asit ve alkali olmak üzere belirli pH değerlerine sahiptir.
Güne kurutulmuş gıdalar ile başlayıp gün içinde yine atıştırmalıklarda kurutulmuş meyveleri kullanırsanız bu size bir alkali (baz) dengesi sağlamış olur.