Hammaddeler

Güneşte kurutma, bilinen en eski saklama yöntemlerinden biridir. Antik Mısır ve medeniyetin beşiği olarak bilinen Mezopotamya’da kullanılmış, zamanla tüm Akdeniz kültürlerinde yaygınlaşmıştır. Bugün, İtalya’dan Mısır’a, Türkiye’den Fas’a kadar birçok evde halen doğal yollarla güneşte sebze –meyve kurutulmaktadır.
Güneş, yaşam kaynağıdır. Güneş ışınları, bitkileri olgunlaştırır, lezzet verir. Meyve ve sebzelerin içindeki sağlıklı gücün ortaya çıkmasını sağlar, yararlarını artırır.
Kurutma işleminin sonucunda, bitkilerin lezzeti yoğunlaşır. Taze bitkilere göre daha fazla tüketilebilecek forma ulaşan bitkilerin bu sayede sağlığa yararları da daha konsantre edilmiş olur.
KURU İNCİR
Hasat edildikten sonra güneşte kurutulan kuru incir meyveler ve sebzeler arasında en yüksek lif içeriğine sahip olan meyvedir. Antioksidan bakımından sahip olduğu zengin fenol bileşimiyle kuru incir diğer meyveleri geride bırakır. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri içermektedir. Aynı zamanda en yüksek mineral içeriğine sahip meyve olan kuru incir günlük potasyum ihtiyacının %7’sini, günlük kalsiyum ve demir ihtiyacının da %6’sını karşılayabilmektedir. İncir protein, karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, demir, sodium, potasyum, magnezyum içerdiği gibi A, B1, B2, B3, B6, C vitamin ve folik asit açısından da zengindir. Sindirimi kolaylaştırdığı gibi hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmakta ve içeriğindeki benzaldehit maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini önlemektedir.
 
 
 
 
KURU KAYISI
Hasat edildikten sonra uzun süre muhafaza edilmesi amacıyla uygulanan kükürt işlemi sonrasında (kükürtlü sarı kayısı) veya kükürtsüz doğal olarak (günkurusu) güneşte kurutulan kuru kayısı, insan sağlığı ve beslenmesi bakımından önemli bileşenlere sahiptir. Yüksek düzeyde A vitamini, diyet lifi, potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Kuru meyveler içerisinde en yüksek A vitamini içeriğine sahip olan kuru kayısı göz sağlığını korur, kemikleri güçlendirir, hazımsızlığı gidermeye yardımcıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını destekler. Potasyumdan zengin olması nedeniyle kalp dostudur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artırır.
http://centralhospital.com/haberler/kuru-kayisinin-faydalari-nelerdir-kalp-dostu-kuru-kayisi/

 
 
SULTANİYE KURU ÜZÜM & NATÜREL BANDIRMASIZ KURU ÜZÜM
Hasat edildikten sonra Sultaniye üzüm ürününün renginin kararmaması ve hızlı kuruması için bandırma işlemine tabi tutularak veya Bandırma işlemi yapılmadan (natürel bandırmasız) doğal olarak sergilerde kurutulur. Kuru üzüm karbonhidrat içeriği dolayısıyla (1,276kJ / 305 kcal) iyi bir enerji kaynağı, B1, B2 vitaminleri ve çeşitli mineral maddeler içerdiğinden iyi bir besindir. Özelikle bedensel gelişme, deri ve saç beslenmelerinde iltihaplı, ateşli hastalıklar ve madensel tuz eksiklikleri, böbrek ve karaciğer hastalıklarında yararlılığı tıpça tespit edilmiştir. Diğer yandan özellikle kolon kanseriyle mücadelede sağlıklı bir diyet çok önemli bir rol oynamakta olup çekirdeksiz kuru üzüm de bu mücadelenin önemli silahlarından biridir. ABD ‘de yapılan son bilimsel araştırmalar kuru üzümün, kolonları sağlıklı tutan, inulin adlı bir madde içermekte olduğunu ortaya çıkartmıştır.

İNFÜZE VİŞNE
Hasat edildikten sonra taze olarak elma suyu ile infüze işlemine tabi tutulup fırında kurutulan vişne Bağışıklık sistemini dinç ve güçlü tutmaya yardımcı bir meyvedir. Kurutulmuş vişne tam bir anti ageing özelliktedir ve yaşlanmanın düşmanıdır. Sinir sistemini yatıştırıcı ve düzenleyici etkisi olan vişnenin kalp sağlığına bir çok önemli etkisi vardır. İyi bir antioksidan özelliği olan kuru vişne Boşaltım sistemi için oldukça faydalıdır ve bağırsak sisteminde oluşabilecek hastalıklara karşı korur.

İNFÜZE ÇİLEK
Hasat edildikten sonra taze olarak elma suyu ile infüze işlemine tabi tutulup fırında kurutulan çilek kurusunda fosfor ve demir mevcuttur. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir. Çilek vücuda kuvvet verir, kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Bunun yanı sıra çok iyi bir antioksidan olan çilek, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır, kanı temizler, diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir, sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır.
http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/beslenme-diyet/kuru-meyvelerin-faydalari_16629.html?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

KURU DUT
Hasat edildikten sonra güneşte kurutulan dut kalsiyum, demir ve vitaminler açısından oldukça zengin olup kan yapıcı özelliği vardır. Ayrıca protein bakımından da zengin olmasının yanında A, E, C ile K vitaminleri açısından da oldukça zengin içerikler barındıran dut nisain, kalsiyum, folat ve demir kaynağı olarak insan sağlına büyük faydalar sağlamaktadır.
Bu zenginliklerin yanında aynı zamanda dut antioksidanlar bakımından da zengin olduğundan dolayı pek çok rahatsızlığın tedavisinde başvurulmasının yanında cilt bakımı için kullanılan maddeler arasında da kullanılmaktadır. Bu kadar zengin içerikler barındıran dut aynı zamanda A karoten, B karoten, flavonoidler, zea- ksantin ve lutein bakımından da olabildiğince zengindir.
http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/beslenme-diyet/antioksidan-kaynagi-kuru-dutun-faydalari_22785.html#detail

GÜNKURUSU DOMATES
Hasat edildikten sonra koruyucu amaçlı olarak tuzlanarak güneşte kurutulan kuru domates yağ, kolesterol içermeyen ve kalorisi çok düşük bir bitkidir. Dünyanın birçok ülkesinde en çok tüketilen gıdalar arasında yer alan domates, besleyiciliğinin ve lezzetinin yanı sıra çok miktarda vitamin de içermektedir. İçinde A, B1, B2, C ve K vitaminleri, niasin, protein, yağ, karbonhidrat, potasyum, kalsiyum ve demir bulunmaktadır. Kurutulmuş domates içerdiği likopen sayesinde de çok etkilidir. Uzmanlar, sebze ve meyvelerde bulunan karotene benzeyen bir madde olan likopenin, sağlık açısından son derece yararlı olduğunun bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını belirtmektedir.